ANA SAYFA                              HAKKIMIZDA                                    REFERANSLARIMIZ                                   MARKALARIMIZ                                BİZE ULAŞIN

 

XRAY TURNİKE SİSTEMLERİ

Güncelleniyor...........

 

Xray ve Turnike Sistemleri: Çok yoğun giriş çıkışların yapıldığı yerlerde zaman ve hareket denetimi sağlamak için üretilmişlerdir. İstenmeyen kişilerin geçişini engellerler. Estetik görünümleri ve sağlamlıkları ile farklı özelliklere sahip birçok mekanda rahatlıkla kullanılabilirler. Personel Devam Kontrol, Geçiş Kontrol, Ziyaretçi ve Yemekhane gibi birçok farklı sistemde kesin sonuç sağlarlar. Paslanmaz çelikten oluşan gövdeleri ile modern görünüm ve estetiğin ön planda tutulduğu mekanlarda mimarların da bir numaralı tercihidir.

İstenmeyen kişilerin işletmeye girmesini engeller. İşletmelerde işgücünü denetim altına alarak verimliliği arttırır. Proximity ve Tom teknolojileriyle çalışan turnikeler değişik sayıda personel çalıştıran tüm   işletmeler için ideal çözüm üretir. İşletme içindeki yemekhane v.b. gibi toplu kullanılan alanlarda zaman ve hareket denetimini sağlar.Paslanmaz çelikten oluşan gövdeleriyle denetimleriniz için en sağlam, en dayanıklı ve en güçlü çözüm üretir. Modern görünümü ile estetiğin ön planda tutulduğu mekanlarda mimarların da bir numaralı tercihidir

Turnike Geçiş Sistemleri ile daha güvenli ve daha kontrollü bir şekilde giriş-çıkış işlemleri sağlanabilmektedir. Turnike Sistemi; kollu, vip ve boy turnike olarak ayrılabilir. Kollu Turnike; günümüzde yaygın bir şekilde raylı ulaşım araçlarından, plaza girişlerine uzanan yaygın bir kullanım ağı bulunmaktadır. Elektronik olarak digital entegrasyon işlemleri kullanıcıların isteğine göre düzenlenebilmektedir. Söz gelimi adına düzenlenmiş elektronik içerikli bir kart ile mevcut personelin giriş ya da çıkış işlemi sağlanabilmektedir. Kollu Turnike Sistemi ile geçiş çoğunlukla içerisindeki elektromekanik motor ile sağlanır. İstendiği zaman uzaktan kumandalı olarak açma kapama işlemi ile geçişler kontrollü bir şekilde daha güvenli bir şekide sağlanabilmektedir. Turnike Geçiş Sistemi ile herhangi bir kurum ya da kuruluş giriş kapısındaki güvenlik sistemlerini sağlamış olacaktır.

 

X-Ray Kontrol Sistemleri: X Ray ışını 1895 yılında Alman fizikçi Wilhelm Röntgen tarafından bulunmuştur. En büyük özellikleri radyasyon yaratırlar, cisimlerden geçme özelliği ve fotoğraf filmleri üzerinde etkileri vardır. Röntgenlerde hedef resim X ışını kaynağı ile fotoğraf filmi arasına konularak nesnenin röntgeninin film üzerine düşmesi sağlanır X-ray cihazlarında X-ray ışınları üreten bir ışık kaynağı ve bu kaynağın karşısında ışınları algılayan detektörler mevcuttur. Işık kaynağı ve detektörler arasında konvektör üzerinden geçen nesneler yoğunluklarına göre X ışınlarını değişime uğratır ve bu değişimler detektörler tarafından algılanarak cisimlerin silüetleri monitöre yansıtılır. Bu silüetler renkli monitörlerde cisimlerin organik, inorganik durumlarına göre turuncu, mavi, yeşil renklerde, siyah-beyaz monitörlerde ise grinin farklı tonlarında ekrana yansıtılır.

Sağlık Emniyeti: Cihazın(Xray Cihazı) etrafında görev yapan personel sağlık güvenliği yönünden Dozimetre (alınan radyasyon miktarını gösterir) kullanmalıdır. X-Ray tünelinin etrafı radyonun dışarı çıkmasını önlemek için kurşun levhalarla giriş ve çıkışları da boşluk bırakmayacak şekilde kurşun viril perdeler konulmuştur. Ancak ne olursa olsun bir radyon kaynağı mevcut ve bagajların giriş ve çıkışlarında tünel giriş-çıkış perdelerinin açılıp kapanması esnasında dışarı çıkan radyasyon insan sağlığı açısından tehlike arz etmektedir.

X-Ray Cihazları Teknik Şartnamesi: Cihaz, yolcu bagajları açılmadan bagajların içini net ve ayrıntılı bir şekilde görüntülemek amacıyla kullanılacak olup kontrol işlemine tabi tutulan bagaj monitör büzerinde görüntülenirken diğer taraftan cihazın hafızasında saklanmalı ve müteakip bagaj tarafından silinmemelidir. Ayrıca ekranda duran son bagaj çerçeve içine alınmalıdır. Monitör dokuz bölgeye ayrılarak incelenebilmelidir. Dokuz bölgeli zoom en az 4X olacaktır. Variable zoom (ekran üzerinde dokuz bölgeden bağımsız olarak arzu edilen yerde istenen büyüklükte zoom) özelliği de en az 8 X olmalıdır. Zoom fonksiyonu devrede iken makine duracak, bagaj geçişine müsaade etmeyecektir. Cihaz kendi tipinin en son geliştirilmiş olan bilgisayar tabanlı yapıda olup ( min. Pentium III 883 ) bütün fonksiyonlarını bilgisayar vasıtası ile ifa edecek ve gövde üzerinde fonksiyon ifa eden kart olmayacaktır. Kullanılan bilgisayar Windows tabanlı işletim sistemine sahip olmalı, dosya yönetimi, arşiv yedekleme özelikleri kolaylıkla yapılmalıdır. Bu şart çok açık izah edilecek, aksi diskalifiye sebebi olacaktır. Satın alınacak cihazlar model ve tip olarak birbirinin aynı olacaktır. Tamamen yeni malzemeden üretilmiş olup firma bedeli mukabili on sene yedek parça temin etmeyi taahhüt edecektir.

X Ray Cihazların tünel ölçüleri en az 60 X 40 cm olacaktır.

Cihazların(xray cihazı) elektronik devreleri modern, modüler yapıda ve soketli tip imal edilmiş olup hiçbir lehimli bağlantı olmayacaktır. Cihazların işletilmesi en acemi insan tarafından bile kolaylıkla yapılabilecek ve

işletme personelinin hatalarına asgariye indirmek için, tek 17” monitörlü, kontrol klavyesi su geçirmez ve kullanışlı, her fonksiyon için tek tuşla fonksiyonel olup ayrıca mause ile de kumanda edilebilir olacaktır. Söz konusu klavye gereğinde başka bir yere taşınabilmesi için sabit değil seyyar olmalıdır.

İşletme içinde eleman yetiştirebilmek ve kullanıcı personelin çeşitli dönemlerde eğitimini sağlamak amacıyla, her cihazda simule edilmiş görüntüleri içeren, operatör eğitim programı yüklü olacaktır. Görüntü tek tuş kumandası ile renkliden siyah beyaza veya siyah beyazdan renkliye dönüşecektir.Şüpheli bagaj incelenirken tek tuş darbesi ile ekrandaki hâlihazır görüntüyü tekrar tarayarak maksimum simule edilmiş çok net görüntü sağlayacaktır. Bu şart çok açık izah edilecek aksi diskalifiye sebebi olacaktır.

Cihazın(xray-cihazı) taşıyıcı birimindeki mekanik kısımlar en az seviyede tutulacak ve periyodik bakım, servisi için tasarımı düzgün olacaktır. Taşıyıcı bantlar için kullanılan motor gürültüsüz ve uzun ömürlü olacaktır. Konveyör hızı 0.20m/saniyeden az olmamalıdır. Cihazların kumanda klavyesi üzerindeki, analizi kolaylaştırmak için kısa yol tuş özelliği olmalıdır. Bu tuşlar vasıtası ile ileri analiz özelikleri olan, variable gamma (değiştirilebilir parlaklık), variable density zoom (değiştirilebilir yoğunluk analizi), edge enhancement (değiştirilebilir kenar piksel genişletme) yapılmalıdır. Cihaz ayrıca variable color stripping (değiştirilebilir renk geçişi) özeliğine sahip olmalı ekrandaki resimiçerisindeki metal, yarı metal, organik metaller sadece kendi renk tonunda gösterilirken diğer malzemeler siyah beyaz renkte olmalıdır.

Cihazın(xray cihazı) otomatik ve manuel arşivi olmalı ve bu özelliği hard diske kayıt yapmalıdır, cihaz en az 15.000 görüntüyü arşivine alabilmelidir. Cihazdan bagaj geçmediği sürede boş kayıt yapmamalıdır. Arşivdeki imajlar tarih ve saat ile geri getirilebilmelidir, geri getirilen imajlar üzerinde irdeleme (organik/inorganik, zoom vs.) yapılabilmelidir. Arşiv, daha evvel saptanmış belli bir doluluğa geldiğinde otomatik olarak eskileri silmelidir. Arşiv kayıtlarını yedeklemek için cihaza CD yazıcı veya dijital video kaydedicisi bağlanmalıdır. Bunun için cihaz bilgisayarında gerekli haberleşme portları olmalıdır. Firma teklifinde, cihaza ait MTTR ( Main Time To Repair ) ve MTBF ( Main Time

Between Failures ) sürelerinin belirteceklerdir. Cihazın kendi kendini test etme özelliği olacaktır. 24 saat çalışmaya müsait olacaktır. Cihazın tünel girişinde en az 60 cm ve çıkışında en az 100 cm orijinal krom roller tablalar bulunacaktır.

Firma teklifinde xray cihazının şüpheli cisimleri nasıl tespit ettiğini detaylı bir şekilde açıklayacaktır. Cihazlar(x-ray cihazı) organik, inorganik ayrımı yapabilecektir. Şüpheli bagajlardaki patlayıcı, narkotik, para, altını gibi nesneleri otomatik olarak renkli yuvarlağa alarak ve sesli alarm vererek uyarmalıdır. Tehlikeli objeyi kırmızı yuvarlağa aldıktan sonra bandın otomatik olarak durması veya durmadan devam edebilmesi seçeneği olmalıdır. Sesli alarm süresi de ayarlanabilir olmalıdır. Cihazda operatör denetleyici TIP programı bulunacaktır . TIP raporlarını disket üzerine almak için disket sürücü olmalıdır. Cihaz bilgisayarında yazıcı bağlantı çıkışı da bulunacaktır.

Yüksek absorbsiyonlu cisimlerin arkasına gizlenmiş düşük absorbsiyonlu cisimler aynı anda ekranda görülebilir olacaktır. Bunun nasıl sağlandığı ise teklif veren firmaca açıklanacaktır.

X-ray ünitesi ile ilgili aşağıda belirtilen özellikleri bulunmalıdır.

X-ray jeneratörünün anot voltajı en az 140 kV, tüp akımı en az 0.4 mA, ışın açılımının değeri belirlenir.

Ø Çözünürlük yoğunluğu en az 38 AWG olacaktır.

Ø Çelik saç işleme kalınlığı en az 27 mm olacaktır.

Ø X-ray tüpünün çalışma voltajı 220+/- %10V.50+/-%3 Hz. olacaktır.

Ø Radyasyon kaçağı kabin yüzeyinden 5 cm uzaklıkta 0.1 M.rem/saatten yukarı

olmayacaktır.

Dozimetre Kullanımı

Ülkemizde iyon radyasyonu yayan cihazların sertifikalandırılması ve denetlenmesi TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) tarafından yapılmaktadır. Bununla ilgili 24/03/2000 tarih ve 23999 sayılı Radyasyon Güvenliği Yönetmeliği mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü’nün 1930’lu yıllarda günlük doz düzeyini 200 milirem olarak kabul etmekte iken Atom Enerjisi Ajansı tarafından yıllık 2000 milirem olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde Radyasyon Yönetmeliği’ne göre yıllık 5000 milirem ( ’50 mSv ) kabul edilmiştir.

 

  Alarm Sistemleri